Aconitum napellus

Jedná se asi o 50-150 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemním oddenkem a řepovitými bulvami. Listy jsou střídavé, dolní dlouze řapíkaté, horní až přisedlé. Čepele jsou v obrysu mnohoúhelníkovité, dlanitě členěné, troj až pětisečné, oboustranně lysé, na rubu lesklé.Květy jsou nejčastěji tmavě modrofialové barvy a jsou uspořádány do květenství, hroznu někdy s postranními hrozny, na bázi květních stopek jsou listeny, na květních stopkách jsou pod květem listénce. Okvětních lístků je 5, nejčastěji tmavě modrofialové, horní tvoří přilbu, která je vyklenutá, nejvýše stejně vysoká jak široká, kališní lístky jsou vně hustě zakřiveně chlupaté. Uvnitř jsou dva kornoutovité nektáriové lístky s nektárii, jsou prohnuté, hustě chlupaté, ostruha je na konci mírně hlavatá. Tyčinek je mnoho. Semeníky jsou většinou 2-3. Plodem je měchýřek, měchýřky jsou uspořádány do souplodí.

Oměj šalamounek je vytrvalá prudce jedovatá bylina. Patří do čeledi pryskyřníkovitých. Oměj  roste na vlhkých místech v lesích a u potoků horského pásma. V zahradách se vysazuje jako dekorativní trvalka, v přírodě je chráněn zákonem. Oměj obsahuje směs prudce jedovatých alkaloidů, hlavně akonitin, který je jeden z nejprudších a nejrychleji působících známých jedů. Pro člověka je smrtelnou dávkou již 3 - 4 g akonitinu. Dříve hodně používán v lidovém travičství. Při otravě akonitinem, se první příznaky dostaví za několik minut a celá otrava proběhne v několika hodinách za stálého vědomí. Smrt nastává zástavou dechu a srdce po 3 až 6 hodinách, při velké dávce i po 15 min. I těžce otrávený se může uzdravit, pokud se udrží srdeční a dýchací činnost v chodu. Podobné účinky mají i naše další druhy - oměj vlčí mor (A. lycoctonum) a Oměj pestrý (A. variegatum).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky